Moda Sanat İçin Mi Halk İçin Mi?

20 Mayıs 2009 Çarşamba

matthew williamson elbise
matthew williamson çanta
forever 21 canta
Hani hatırlarsınız geçenlerde Itır, Flower'in YSL kafes modelini taklit edip hem de uçuk fiyatlar ile sattığını yazmıştı ve bizler de bol bol yorum yapmıştık.

Ben de Forever 21'in sitesinde bu çantayı görünce hemen aklıma bu yorumlar geldi. Şimdi şöyle ki tabii ki hepimiz taklite karşıyız, ancak esinlenme zaten arkasına geçilemeyecek bir olay.

Tasarımcılar belki sanat için sanat yapıyor ama bazı markaların da misyonu bu sanat için sanatı, halk için sanata dönüştürmeye benziyor.

İşte bu noktada ince bir çizgi var dikkat edilmesi gereken. Tasarımcı sanat için yaptı ve sanatına oldukça yüksek bir fiyat biçti, eh sanat onun, yaratıcılık onun. İster beğen al ister beğenme bırak o tasarımın fiyatına söz söylemeye hakkın yok. Burada YSL ayakkabıların binlerce Euro oluşu gibi.

Ancak bu tasarımları artık onu tasarlayanlardan başkaları ürettiği zaman burada ancak bu sanat eserini halkın da ulaşabileceği seviyeye indirirse -ki Zara, Mango, Topshop bu şekilde hayatlarını idame ettiren markalar - ancak o zaman bu esinlenmeler kabul edilebilir oluyor. (Flower adlı ayakkabıcının bire bir taklit yapıp neredeyse orijinal fiyata yakın fiyat koyması bence kabul edilir bir şey değil.)

İşte yukarıda gördüğünüz Matthew Williamson tavus tüyü desenli çanta ve elbisesine gelirsek fiyatları şöyle; ipek elbise 1735 Euro, kutu çanta ise 724 Euro. İşte bu noktada Forever 21 devreye giriyor, bu tarzı halka indiyor ve diyor ki, "eğer siz de buna benzer bir ürüne sahip olmak istiyor ama bunu karşılayamıyor iseniz üzülmeyin, bizde aynı desen çanta 17,80 Dolar"

Böylelikle modern dünyamızın sorusu "Sanat için moda mı yoksa halk için moda mı?" olarak devam edip gidecek...

Blog Widget by LinkWithin

2 comments

Stilcatcher dedi ki...

Vala süper özetlemişsin.Diyecek başka bir şey yok bence.Umarım bu Flower gibi firmalar bizleri okurlarda politikalarını gözden geçirmek zorunda kalırlar.

20 Mayıs 2009 18:35
nazlı dedi ki...

gecen gun flowerda luoboutinin püsküllü topuklu çizmelerını sordugumda 700 lıra fıyat verdıler cok pahalı buldugumu belırtınce de ama onlar luoboutin modelı dedıler. daha soyleyebılecegım bısey yok sanırım:)

14 Ocak 2010 01:14

Yorum Gönder

Bu ay en çok okunanlar