Vogue Türkiye Genel Yayın Yönetmeni - Seda Domaniç

18 Ağustos 2009 Salı

seda domanic

Beklenen yayın yönetmeni açıklandı: Seda Domaniç, Vogue Türkiye genel yayın yönetmeni koltuğuna getirildi.

Domaniç'in özgeçmişi kuvvetli ama "Moda ve Stil" denince akla ilk gelen isimlerden biri olur mu orası tartışılır... Yine de vatana millete hayırlı uğurlu olsun.

Ancak benim asıl takıldığım nokta, canım Türkiye'mde modadan anlayan kimse bulunamamış gibi derginin Moda Direktörü ve Art Direktörlerinin, İngiltere'den getiriliyor olması. Koskaca Türkiye'den moda direktörlüğü konusunda iddialı bir isim çıkaramamız gerçekten talihsiz bir durum bence.

Medyatava'nın bilgilendirmesine göre Vogue Türkiye neferlerinin öz geçmişleri şöyle:


Seda Domaniç, Genel Yayın Yönetmeni

Georgetown Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Bölümü’nden mezun oldu. Yüksek lisans derecesini Avrupa Çalışmaları ve Uluslar arası Ekonomi alanlarında Johns Hopkins Üniversitesi SAIS’tan aldı. Washington’da CNN televizyonunda, Milano’da Dow Jones haber ajansında, İstanbul’da CNN Türk’te muhabirlik yaptı. Tribeca İletişim Danışmanlık bünyesinde Avrupa Komisyonu’na, Turizm Bakanlığı’na ve Colgate Palmolive, Tetrapak, Borusan Holding şirketlerine iletişim danışmanlığı hizmeti verdi. İstanbul’da kurulan AB Bilgi Merkezi’nde Direktörlük ve Ekonomi ve Dış Politika Araştırma Merkezi (EDAM) isimli düşünce kuruluşunda Genel Sekreterlik görevlerini yürüttü. Doğuş Grubu bünyesinde önce Dış İlişkiler Müdürü ve daha sonra Doğuş Yayın Grubu İş Geliştirme ve Dış İlişkiler Direktörü olarak görev yaptı. Aynı zamanda, CNBC Europe/World televizyonunda yayınlanan Business Turkey programını hazırladı ve sundu. Sabancı Üniversitesi’nde Siyaset Bilimi doktorasını tamamlayan Domaniç, İngilizce, İtalyanca ve Fransızca konuşuyor.


Mary Fellowes, Moda Direktörü

Mezunlarının arasında John Galliano, Alexander McQueen, Stella McCartney gibi isimlerin yer aldığı dünyaca ünlü İngiliz moda okulu Central St Martins’ten mezun oldu. İngiliz Vogue’unda 5 yıl ‘Junior’ Moda Editörü olarak Lucinda Chambers ve Kate Phelan ile çalıştı. Serbest çalıştığı dönemde Vogue İtalya, Vogue Japonya, Vogue Çin, Vogue ABD ve Teen Vogue başta olmak üzere birçok dergi için moda çekimleri gerçekleştirdi. 2007 Sonbaharinda İngiliz The Economist dergisinin Moda Editörü olarak atandı ve derginin ilk kez çıkardığı stil eki Intelligent Life’ı yarattı. Londra’dan Tokyo’ya birçok ünlü modacının defilelerine stil danışmanlığı yaptı, aynı zamanda Mischa Barton, Clare Danes, Amy Adams ve Camilla Belle gibi ünlüleri giydirdi.


Andrew and Iain Foxall, Görsel Yönetmenler

Edingburg Leith School of Art’ta ResimBölümünü bitiren Andrew Foxall, Liverpool Üniversitesi’nde Moda ve Tekstil okudu.Yüksek Lisansı’nı Moda Tasarımı and Pazarlamasıalanlarında Milano’da bulunan DomusAcademy’den aldı.İtalya ve İngiltere’de Future Concept Lab, Neil Barrat, Boxfresh, Deutsche Bank ve IdeoLondon’da çalıştı.2003’te İstanbul’da iki Türkortağı ile birlikte 20ML adlı şirketi kurdu; bu bünyedeki tüm projelerin kreatif direktörlüğünü üstlendi.

Iain Foxall, Liverpool John Moores Üniversitesi’nde GrafikTasarımı okudu; David Crow, Jonathan Hitchenve Michael O’Shaughnessy’den dersler aldı. Serbet çalıştığı dönemde Unilever, Lloyds Bank, Canon, Aquascutum ve Nike’a gösel tasarımlar yaptı.
2006 yılında Andrew ve Iain Foxall İstabul’da Foxall Associates’i kurdular. Vitra, Yapı Kredi ve Nuxx gibi firmalara görsel tasarım hizmeti verdiler. 2008’teLondra ofisini açtılar.

Blog Widget by LinkWithin

2 comments

Unknown dedi ki...

upsss pişti olduk iyimi :)) sen öndesin ama zaman olarak.

bende müthiş bi hayal kırıklığı.. hatunun kim olduğunu bile bilmiyorum.

18 Ağustos 2009 16:02
*STYLEBOOM* dedi ki...

ya ben de CV yollasaymışım keşke, amerikada master
ODTÜde doktora, sadece eğitimle oluyosa, hiç olmazssa moda blogum var!! ama maalesef bu hanım tayyör tarzıyla bana açık ara fark atıyor!!!böyle bir şey nasıl oldu anlayamıyorum, bu sadece editörün ismi Türk olsun diye atmasyon, paravasyon bir durum bence:(((

18 Ağustos 2009 23:24

Yorum Gönder

Bu ay en çok okunanlar