Alexander McQueen'in Veda Koleksiyonu

11 Şubat 2010 Perşembe

alexander mcqueen fotografi
alexander mcqueen son koleksiyon 1
alexander mcqueen son koleksiyon 2
alexander mcqueen son koleksiyon 4
alexander mcqueen son koleksiyon 1Moda'nın dahi çocuğu olarak kabul edilen Alexander McQueen'in 16 Mart 1969'da Londra'da başlayan yaşamı 11 Şubat 2010'da yine Londra'da son buldu. Evinde ölü bulunan Lee Alexander McQueen'in 9 gün önce kaybettiği annesinin acısına dayanamadığı ve zaten karamsar olan ruh halinin daha da kötüleşmesi sonucu kendi yaşamına son verdiği şimdilik en olası tahmin olarak görünüyor.

Alexander McQueen'in sunulmuş olan son koleksiyonu, doğanın ve hayatın kendisini yansıtan 2010 ilkbahar yaz sezonunu idi. Her zaman değişik fikirler ve yaklaşımlarla şaşkınlık yaratmış olan tasarımcının son koleksiyonu da kendinden oldukça sık söz ettirmişti.

Sıra dışı ayakkabı ve çanta tasarımları ile hepimizin gözlerini dolduran McQueen, doğanın her türlü dokusunu taşıyan kıyafetleri ile de bizlere veda etmiş oldu.

Doğanın tüm güzelliklerini bu kadar canlı, bu kadar gerçek şekilde tasarımlara taşıyıp bizlere hissettirebilen bir tasarımcının hayatının en acı deneyimlerini ne kadar derinden hissedebileceğini ve ne denli sarsılabileceğini görmemek mümkün değil.

Her ne kadar bizleri yeni ve cesur fikirlerinden mahrum bırakmış olsa da şimdiye kadar yaratmış oldukları için minnet duymamak elde değil...

Huzur içinde uyu Alexander McQueen, doğanın tüm güzelliklerini başka bir boyutta hissetmeye devam ederek...

Blog Widget by LinkWithin

7 comments

DB JUNK dedi ki...

Anne kaybı korkunç... Ancak yine de nasıl bir psikolojiyle insan kendi hayatına son verebilir aklım almıyor :((
Üstelik bu kadar sevilen biriyken...

11 Şubat 2010 22:58
iconjane dedi ki...

@DB JUNK
Deniz'cim tabii ki haklısın hayatta hiçbir acı kendi hayatına son vermek için sebep olmamalı. benim kast ettiğim tarih boyu bir çok gerçek sanatçıda görülen duygularını aşırı yoğun yaşama eğilimi idi.

zaten karamsar olduğu bilinen ve tasarımlarında sıklıkla yansıyan bir tasarımcı idi AM, bir kaç yıl önce yakın arkadaşı Isabella Blow'un intihar etmesinden sonra oldukça zorlanmıştı, sonra annesi de tuz biber oldu sanıyorum.

intihar için hicbir zaman hicbir gecerli sebep yok, olamaz ama kendince sebeplerini anlamaya çalışıyorum o kadar...

11 Şubat 2010 23:09
DB JUNK dedi ki...

Yok tabii Ferhan'cım, hayata çok çok farklı objektiften bakabilen sanatçıların hassalığı tartışılmaz. Çoook büyük kayıp, yazık oldu :(

11 Şubat 2010 23:47
Lokum Hanim dedi ki...

Sanatcilar genelde cok hassas yapida oluyolar sanirim.. Cok aci bi kayip sabah duydugumda sok oldum :( Umarim bulundugu yerde burdan daha mutludur...

insideofmypurse.blogspot.com

12 Şubat 2010 06:29
Stilcatcher dedi ki...

belki baskı unsurları da oluyor üzerlerinde.medya,moda cevresi,hayranlar ,herkes muhteşem şeyler bekliyor,sanatçılarda tıkanma döngüsüne girince de zaten sağlıklı olmayan ruh hali intihara sürüklüyor.
yazık gerçekten,çok gençmiş daha..

12 Şubat 2010 08:59
Ayşe Şakarcan dedi ki...

Sabah haberi gazete de görünce şok yaşadım. Dahilerin ruhları çok hassas ve kırılgan oluyor maalesef:(

12 Şubat 2010 10:43
iconjane dedi ki...

@zuzu sanatçı ruhu, yani sanat ile beslenen gerçek sanatçı ruhu deliliğin ve depresyonun kenarında geziyor zaten.

@Itır aynen öyle Trendometre'nin bu konudaki yazısını da okuyun. yaklaşan moda haftalarının baskısı da fazlasıyla etkili olmuş olabilir bu ağır yük konusunda...

@Ayşe Şakarcan aynen öyle.. geride bıraktıkarının değerleri hiç unutulmaz umarım...

12 Şubat 2010 12:26

Yorum Gönder

Bu ay en çok okunanlar