Dünya Bizim Evimiz - Tanzanya

20 Eylül 2014 Cumartesi


Geçtiğimiz günlerde Tanzanya'ya yaptığım yolculuktan bahsetme fırsatım olmamıştı. Türk Hava Yolları'nın Kilimanjaro direkt uçuşuyla ufuktan doğan güneşi izleyerek Tanzanya'ya vardık.


Ne yalan söyleyeyim hayatım boyunca Afrika'ya özel bir ilgim olmamıştı, ancak Tanzanya'da geçen bir hafta sonunda herkesin bu deneyimi yaşaması gerektiği yönündeki görüşüm netlik kazandı.


İstanbul'da doğup büyüyen biri olarak doğa ile iç içe olmak en fazla parklarda yürüyüş yapmak olduğundan Tanzanya'daki doğal yaşam benim için ancak filmlerde görülen bir dünyanın gerçeğe dönüşmesi gibi bir deneyim oldu.Tanzanya yerel halkı dünyanın sadece insanların değil, tüm canlıların evi olduğu bilincini hiçbir zaman unutmamış ve ülkelerini hem insanlar hem de hayvanlar için korumayı bırakmamışlar.


Değişen dünya düzenine rağmen, Masai köylüleri küçük köyleri, el işi takıları ve hayvan sürüleri ile geleneksel yaşam tarzını sürdürmekten oldukça memnun. 


Özellikle canlı renkli kıyafetlerine bayıldığım Masai köylülerinden biri bana canlı renklerin vahşi hayvanların dikkatini çekmek ve onları korkutmak amaçlı olduğunu açıkladı. Canlı renkleri gören vahşi hayvanlar,  hayvan sürülerinin yalnız olmadığını ve başlarında bir insan olduğunu anlayan vahşi hayvanların sürüye saldırmaktan vazgeçiyormuş.Masai köylülerinin yanı sıra elbette Tanzaya'nın en güzel yanlarından biri doğallığı hiç bozulmadan korunan ve en küçüğü 322 kilometrekare olan  Tanzanya Ulusal Parkları ve bölgelerde yaşanan binlerce hayvanı görebileceğiniz safari turları. Ülkemizde Prontotour'un kişiye özel hazırladığı Safari tuları ile bu inanılmaz dünyayı keşfetmek mümkün.
Benim gibi gün doğumu ve gün batımı gibi seven biri için de Afrika gökyüzü kesinlikle paha biçilmez. Özellikle çadır kampında geçirdiğimiz 3 gecenin sabahında sadece gün doğumunu izlemek için saat 05:30'da kalktığıma kendim bile inanamadım.
  

Balon Safarisi ile tüm Serengeti'yi ve hayvanlalrı gökyüzünden izleyip Tanzanya'nın keyfine varmak kesinlikle Tanzanya seyahatimizin en güzel anılarından biriydi. 


Tanzanya'ya yaptığım ilk ama kesinlikle son olmayacak olan seyahatime dair daha fazla fotoğraf için Tanzania with Prontotour albümüne tıklamız yeterli. Ayrıca birlikte seyahat ettiğimiz sevgili arkadaşlarımın da fotoğraflarına ulaşmak için instagram'da #dunyabizimevimiz hashtagini takip edebilirsiniz.

Blog Widget by LinkWithin

0 comments

Yorum Gönder

Bu ay en çok okunanlar